Friday, May 11, 2018

Lõhe kreemises päikesekuivatatud tomatikastmes


Neljapäeviti käin alati turult läbi ja ostan kala. Harjumus vist nõukogude ajast, kuigi toona ei osanud ma kalatoite väärtustada. Ütlen ausalt, et koolisöökla hallis leemes hulpiv tükk ei tundunud ka eriti apetiitne. Ega siis peent kala saada polnudki. Sõime kas räime või käsime isaga kalal. Esimest korda sain eksootilisemat kala, kui õde Kuriilidelt naases ja plekkämbrikeses "punast kala" tõi. Võibki olla, et siis hakkasin kalasse aupaklikumalt suhtuma.
Lõhet sõin esmakordselt 1998. aastal Rootsis. Maitses vist. Meeles on siiski vaid see roosa värv.
Eelmisel aastal pakuti mulle Normandias lõhet, mis oli täiesti maitsestamata küpsetatud. Mõtlesin veel, et prantslased pidid ju kõik suurepärased kokad olema. Väga kahtlane! Kui maitsestasin aga rooga soola ja pipraga, nagu kohalikud laua taga tegid, pidin tõdema, et oli väga-väga maitsev. 
Aegade jooksul on lõhet tehtud nii majoneesi, mee, soja, apelsinidega, pähklitega, tilliga, sidruniga - millega iganes. 
Hiljuti proovisin ka päikesekuivatatud tomatid ära. Aeg-ajalt tekib mul taas selle retsepti järgi valmistatud lõhe järgi igatsus. Jagan seda siingi.

4 portsjonit:

450 g lõhefileed,  nahk eemaldatud, lõigatud neljaks tükiks
2 spl sidrunimahla
1 tl soola
2 spl oliiviõli

Kastmeks:

360 ml vahukoort 
1 spl sidrunimahla
120 ml köögiviljapujongit
1 tl soola
1 tl tšillihelbeid
3/4 klaasi päikesekuivatatud tomateid (õlis)
4 spl hakitud basiilikut

Lõhetükid määrida sidrunimahlaga ja maitsestada soolaga. Küpsetada õliga määritud suurel mittenakkuval pannil keskmisel kuumusel. Tükid pannilt eemaldada.
Samale pannile valada vahukoor, sidrunimahl ja puljong. Lasta keema ja siis keerata kuumus väiksemaks. Lisada sool, tšillihelbed, päikesekuivatatud tomatitükid ja basiilik.
Kuumus maha keerata ja lisada lõhetükid kastmesse.

Süüa riisi, pasta või rohelisega.


No comments:

Post a Comment